Παρασκευή 7 Νοεμβρίου 2014

1-1 ο ΠΑΟΚ μέσα στην Ιταλία με την Φιορεντίνα

Ένας πολύ καλός ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος έφτασε κοντά σε μία τεράστια νίκη αφού προηγήθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με το γκολ του Μάρτενς, αλλά ο Πασκουάλ νίκησε στο 88' τον εκπληκτικό Γλύκο. Ο δικέφαλος του βορρά διάτηρησε ακέραιες τις ελπίδες πρόκρισης.

Η Φιορεντίνα μπορεί να είχε αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα της αλλά από την αρχή ήταν καλύτερη στο γήπεδο και έκλεισε τον ΠΑΟΚ στην περιοχή του. Η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη δεν μπορούσε να κρατήσει τη μπάλα στα πόδια της αλλά ήταν αυτή που απείλησε πρώτη.

Ο Περέιρα έφυγε στην πλάτη της άμυνας μετά την πάσα του Αθανασιάδη, χωρίς να καταφέρει να σημαδέψει την εστία.

Από εκεί και μετά οι Ιταλοί έμοιαζαν να παίζουν μόνοι τους. Έχασαν ουκ ολίγες ευκαιρίες με τους Βάργκας, Γκόμες, Πασκουάλ και ο Γλύκος ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου αφού αντέδρασε εξαιρετικά σε όλες τις περιπτώσεις.

Ο δικέφαλος του βορρά πρέπει να αισθάνεται τυχερός που έβγαλε με μηδέν παθητικό το πρώτο μέρος. Ο Αναστασιάδης έκανε γρήγορα αλλαγή θέλοντας να ενισχύσει το κέντρο του και πέρασε στο ματς τον Μαντούρο αντί του Περέιρα.

Η αλλαγή βοήθησε τον ΠΑΟΚ ο οποίος στο πρώτο 10λεπτο του δεύτερου ημιχρόνου ήταν εξαιρετικός. Μάλιστα στο 55΄ο Αθανασιάδης έστειλε με εντυπωσιακό τρόπο τη μπάλα στα δίχτυα αλλά ο βοηθός σήκωσε λανθασμένα (σε οριακή φάση) τη σημαία του και το γκολ δεν μέτρησε.

Οι Ιταλοί δεν μπορούσαν να βρουν το ρυθμό του πρώτου μέρους αφού ο ΠΑΟΚ είχε ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του και στο 81' ήρθε και το γκολ. Ο Γκολάσα κράτησε τη μπάλα στα πόδια του, γύρισε στον Αθανασιάδη και αυτός έδωσε μισό γκολ στον Μάρτενς ο οποίος σκόραρε.

Δύο λεπτά αργότερα ο Γλύκος έκανε άλλη μία μεγάλη επέμβαση στο σουτ του Γκόμες αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στην εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Πασκουάλ στο 88'.

O ΠΑΟΚ κρατάει την τύχη στα χέρια του αλλά χρειάζεται να νικήσει στο Μινσκ την επόμενη αγωνιστική και καλό θα είναι η Φιορεντίνα να μην ηττηθεί από την Γκινγκάμπ. Σε μία τέτοια περίπτωση ο δικέφαλος του βορρά θα χρειάζεται απλή νίκη επί των Γάλλων την τελευταία αγωνιστική.

Φιορεντίνα: Ταταρουσάνου, Πασκουάλ, Γκονζάλο, Μπασάντα, Τόμοβιτς (86' Μπαμπακάρ), Λατσάρι (58' Μαρίν), Πιζάρο, Κούρτιτς, Βάργκας (70' Μπόρχα Βαλέρο), Κουαδράδο, Γκόμεζ.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Σπυρόπουλος (90' Τζαβέλλας), Κατσικάς, Βίτορ, Κίτσιου, Τζιόλης, Τζανδάρης, Γκολάσα, Περέιρα (46' Μαντούρο), Σαλπιγγίδης (71' Μάρτενς), Αθανασιάδης.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Γκινγκάμπο επικρλάτησε με 2-0 της Ντιναμό Μινγσκ και είναι η μεγάλη αντίπαλος του ΠΑΟΚ στην υπόθεση πρόκρισης στην επόμενη φάση.