Πέμπτη 28 Μαΐου 2015

Το Europa League κατέκτησε η Σεβίλλη

Το τρόπαιο του Europa League δεν το κουνάει απ’ το «Σάντσεθ Πιθχουάν». Η Σεβίλλη μπορεί να είδε την Ντνίπρο να την παίζει στα ίσα, όμως στην πρόκληση να γίνει η ομάδα με τις περισσότερες κατακτήσεις στον θεσμό δεν έκανε το λάθος, 3-2. Ο Κάρλος Μπάκα «ξελάσπωσε» με δύο γκολ την ομάδα του Έμερι και εκτός από την  δεύτερη συνεχόμενη κούπα της χάρισε και την συμμετοχή στο επόμενο Champions League.

Πιο χορταστικό δεν γινόταν να είναι το πρώτο 45λεπτο στο «Ναροντόβι Στάντιον». Τέσσερα τέρματα, με την ομάδα του Μάρκεβιτς να βρίσκει δίχτυα στην πρώτη της αντεπίθεση με τον Κάλινιτς. Οι Ισπανοί γκάζωσαν και χρειάστηκαν μόλις τέσσερα λεπτά για να γυρίσουν το ματς με γκολ των Κριχόβιακ (27’) και Μπάκα (31’).Η τελευταία λέξη, ωστόσο, ανήκε στην Ντνίπρο, που αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Ροτάν (44’) έβαλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.
Τελείως διαφορετική εικόνα στο δεύτερο μέρος. Τα ρίσκα που πάρθηκαν από τους πάγκους ήταν ελάχιστα και παρά τις προσπάθειες που έγιναν, καμία δεν απείλησε ουσιαστικά τους γκολκίπερ. Σ’ ένα σημείο που ήταν ιδιαίτερα κρίσιμο (73′) ο Κολομβιανός φορ χτύπησε και πάλι και με ψύχραιμο πλασέ έβαλε τέλος στο άθλο που έκαναν μέχρι και τον τελικό οι Ουκρανοί.
Ντνίπρο (Μίρον Μάρκεβιτς): Μπόικο, Φεντέτσκι, Ντάγκλας, Τσεμπεργιάσκο, Μάτος, Κανκάβα (85′ Σακόφ), Φέντορτσουκ (68’ Μπεζούς), Κονοπλιάνκα, Ροτάν, Ματέους, Κάλινιτς (78’ Σελέζνιοφ)

Σεβίλλη (Ουνάι Έμερι): Ρίκο, Βιδάλ, Καρίτσο, Κολότζιετζακ, Τρεμουλινάς, Εμπιά, Κριχόβιακ, Ρέγες (59’ Κόκε), Μπανέγκα (89′ Ιμπόρα), Βιτόλο, Μπάκα (82′ Γκαμεϊρό)
Πηγή: sport-fm.gr